Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, Balkanların ve Türkiye’nin en büyük interaktif çocuk müzesidir. İsmini, Eski Milli Eğitim Müdürü ve Köy Enstitülerinin kurucusu olan Hasan Ali Yücel ‘den almaktadır.

Edirne Belediyesi vizyon projelerinden biri olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’ne Ankaralı profesörlerin katkılarıyla Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun içerikler hazırlandı.

Müzede, doğa ile teknolojinin uyumunu, teknolojinin doğadan nasıl esinlendiğini yaşayarak, deneyimleyerek öğrenecek olan çocuklar, bu öğrendiklerini dinozor, mamut, örümcek gibi dev hayvan replikalarıyla da destekleyecek. Kampüs içerisinde, Dış Mekan Paleontoloji Sergisi, Dış Mekan Entomoloji Sergisi, Dış Mekan Bilim Sergisi ve Dış Mekan İnşaat Sergisi gibi alanlar yer alıyor.

Edirne Çocuk Müzesi ‘nde, bugün tüm dünyanın haberdar olduğu ve uygulamaya çalıştığı Finlandiya modeli ve STEAM modelinden yola çıkarak ‘ellerim işliyor zihnim çalışıyor’ mottosuyla hizmet veriliyor. Çocuklar drama liderleri tarafından çeşitli drama ve tiyatro teknikleriyle eğlenerek öğreniyor.

Müze, gerek okul derslerini gerekse sosyal yaşantılarını pekiştirerek geleceğe daha farkında ve bilinçli hazırlanabileceği bir ortama sahip.