Edirne Haritası

Edirne gezilecek yerler bakımından oldukça alternatife sahip bir şehirdir. Asırlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bir şehirdir. Bu özellikleri ile ziyaretçilere zaman yolculuğu sunan birçok gezi destinasyonuna sahiptir. Edirne’ye tatil için gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bazı noktalar sizler için inceledik. İşte Edirne’de gezilecek görülecek yerler;

Edirne’nin Tarihi Yerleri

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın ustalık eserim olarak nitelendirdiği Selimiye camisi, o dönemin Osmanlı padişahı olan II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Bu camiyi Mimar Sinan 90 yaşındayken tamamlamıştır. Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Selimiye cami, 2011 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.

Edirne’nin her tarafından görülebilen 4 minaresi ve ihtişamlı kubbesi ile Edirne’de görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Caminin dış tasarımın yanı sıra içerisinde yer almakta olan çiniler de hayranlık uyandırmaktadır.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı olan Rüstem Paşa, Mimar Sinan’ın yaptırmış olduğu tarihi eserler arasında yerini almaktadır. Rüstem Paşa Kervansarayı klasik Osmanlı tasarımının en güzel örneklerinden biridir.

Kanuni Dönemi’nde yaptırılan en önemli eserlerin arasında gösterilen kervansarayda, avlulu hanlar yer almaktadır. Dikdörtgen olarak yaptırılan avlunun çevresinde iki katlı odalar yer almaktadır.

Kırkpınar Er Meydanı

Güreş aslına bakıldığı zaman Hun İmparatorluğu’na kadar dayandığı görülmektedir.  Osmanlı İmparatorluğu, Rumeli’ye geçtiği zaman bu kültürü kaybetmemiştir ve yağlı güreş etkinlikleri başlamıştır. Edirne’de geleneksel hale gelen bu organizasyon Kırkpınar Er Meydanı’nda düzenlenir.

Edirne’nin Doğal Güzellikleri

Meriç ve Tunca Nehirleri

Edirne’de “Sular Kenti” olarak bilinmektedir. Şehrin en önemli iki nehri olan Meriç ve Tunca’dır. Nehirlerin etrafında mesire ve dinlenme alanları yer almaktadır.

Meriç Nehri ülkemizin batı sınırlarında gelmektedir. Türkiye ve Yunanistan sınırını birbirinden ayırır. Bulgaristan’dan gelen nehir, Ege Denizi’ne dökülmektedir. Türkiye’nin en büyük 10. akarsuyudur. Tunca nehri ise Meriç Nehri’nin başlıca kollarından biridir. Bu nehirde Bulgaristan sınırında oluşturmaktadır.

Gökçetepe Tabiat Parkı

Gökçetepe Tabiat Parkı, Edirne Keşan ilçesinin Gökçetepe Köyü’nde yer alır. Park, kayıp cennet ve saklı cennet adıyla bilinmektedir. Köy bu zamana kadar birçok şairin şiirlerine ilham kaynağı olmuştur. Parkın en önemli özelliklerinden birisi; deniz turizmi için uygun olmasıdır.

Karışık su akıntılarıyla denizi her zaman duru ve temiz olan tabiat parkı, Saroz Körfezi’nde denize girmek isteyenlerin popüler alanıdır. Tabiat parkında ayrıca kampçılık ve dalış aktiviteleri de ön plana çıkmaktadır. Tabiat parkına girişler ücretlidir. Şahıs ve bisiklet ile giriş ücretleri 6.5 TL’dir. Araçla giriş yaparsanız 13 ile 85 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Kamp yapmak isteyenler 60 ile 240 TL ücret ödemelidir.

Gala Gölü Milli Parkı

Edirne’de bulunan Gala Gölü Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından bir tanesidir. Parkta toplamda yaklaşık 170 kuş çeşidi bulunmaktadır, bu nedenle kuş cenneti olarak adlandırılmaktadır. Kuş türlerinin yaklaşık 50’si yerli, 90 türü yaz göçmeni, geri kalanı ise kış göçmenidir.

Kuş türlerinin hepsini bir arada görmek isteyenler ilkbahar mevsiminde gitmesi gerekir. Park, İpsala ile Enez ilçeleri arasındadır. Enez’e yaklaşık 10 kilometre İpsala’ya ise yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Birçok doğa sporunu da yapabileceğiniz Gala Gölü Milli Parkı’na giriş ücretsizdir.

Edirne Kamp Alanları

Esentepe Kamp Alanı (Dama Kamp Alanı)

Edirne Enez ilçesinde bulunan Esentepe Kamp Alanı, şehrin gürültüsünden uzak sessiz bir ortam da bulunmak isteyenler bu kamp alanını tercih edebilir. Bu kamp alanında 3 ayrı bölüm bulunur. Kendi çadırı ile gelenler ve çadır kiralayanlar. Eğer çadırınız yoksa kiralayabilirsiniz ayrıca çadırda kalmak istemezseniz alanda kiralık barakalar bulunur.

Çamlık Camping

Edirne Keşan ilçesinde bulunan kamp alanı doğa harikasıyla ve yemyeşil ağaçlarıyla kamp severlerin durak noktasıdır. Çadırınızı kurmak için idealdir ayrıca denize yakın olması nedeniyle deniz manzarasından mahrum kalmayacaksınız. Buraya kendi çadırınızla gelebilir veya kiralayabilirsiniz. Girişler ücretlidir. Her çadıra ait sandalye ve masa bulunmaktadır rahatlıkla yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Bölgede tuvalet, duş, su, elektrik, bulaşık yıkama alanları ve buzdolabı bulunur. Şehrin gürültüsünden uzak bir kamp tatili yapmak isterseniz mutlaka buraya uğramalısınız.

Denizatı Camping

Edirne Enez ilçesinde bulunan kamp alanı denize oldukça yakındır. Deniz manzarası keyfini bu alanda yaşayabilirsiniz. Denizatı Camping kendine ait plajı bulunmaktadır. Bu alan için hiç bir ücret ödenmemektedir. Ayrıca plajda yeme içme hizmetleri verilmektedir. Çadırınız yoksa alanda bulunan hazır çadırları kiralayabilirsiniz. Çadırda kalmak istemezseniz karavan alanları da bulunmaktadır. Kamp alanında tuvalet, duş, restoran gibi imkanlar yer almaktadır.

Edirne’de Görülecek Yerler

Adalet Kasrı

Adalet Kasrı, Edirne Sarayı’nda bulunmaktadır. Saray günümüzde sağlam kalmış yapılardan biridir. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi Semti’nde bulunmaktadır.

Edirne Sarayı Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’nde yapılmıştır. Bazı araştırmalara göre Kanuni’nin kanunlarını burada yazdırmış olduğu iddia edilmektedir. 1561 yıllarında Mimar Sinan’ın yapmış olduğu bu tarihi yapı, dört katı bulunmaktadır, üst katta bir havuz bulunmaktadır.

Arasta Çarşısı

Edirne Selimiye Camisi’ne gelir imkanları sağlayan bu çarşının bünyesinde toplamda 125 adet dükkan bulunur. Tatilinizin dönüşünde sevdiklerinize hediye almak için bu çarşıyı ziyaret edebilirsiniz. Burası 3. Murat döneminde Mimar Davut Ağa tarafından yaptırılmıştır.