Edirne Kent Müzesi Hakkında Bilgiler

Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’ın, Belediye Başkanlığı seçimlerinde beyan ettiği projelerinden birisi de, “Edirne Kent Müzesi’nin, tarihi, kültür ve müze kent Edirne’de kurulması idi. Belediye Başkanlığı seçimlerinin ardından projenin hayata geçirilmesi ile ilgili çalışmalar ivedilikle başlatılmıştır.

“T.C. Edirne Belediye Başkanlığı Edirne Kent Belleği Müzesi’nin kurulması ve müzenin işletilmesi ile ilgili hazırlanan yönerge, Edirne Belediye Meclisi’nin 3 Eylül 2014 tarihli toplantısında görüşülmüş ve oy birliği ile kabul edilmiştir.

Edirne Valiliği mülkiyetinde bulunan ve daha önceki yıllarda Edirne Belediye Başkanlığı’na 25 yıllığına tahsis edilen “Hafız Ağa Konağı”nda müzenin kurulması amacıyla, “Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Değerler: Edirne Kent Belleği Müzesi” isimli proje ile başvuru gerçekleştirilmiştir.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Değerler: Edirne Kent Belleği Müzesi” projesi 31 Ağustos 2015 tarihinde kabul edilmiştir. Bu bağlamda; Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkan’ın girişimleriyle konağın mülkiyet hakkı 18 Mayıs 2015 tarihinde Edirne Belediye Başkanlığı’na geçmiştir. Yaklaşık 20 ay süren çalışmalar neticesinde “Edirne Kent Müzesi” 5 Mayıs 2017 Cuma günü hizmete girmiştir.

Müze, giriş + iki kattan oluşmaktadır.