Видео, взето от канал Dmax.
Фестивалът по борба с нефт Kırkpınar е включен в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО на 16 ноември 2010 г. Това, което отличава Kırkpınar от другите събития по борба, е неговата културна структура, запазила традиционната си форма през вековете. Продължаването на дълбоко вкоренена културна традиция от индивиди, групи и общности също допринася за популяризирането на концепцията за нематериално културно световно наследство.
Според легендата за първата организация на фестивала за борба с нефт Къркпинар, Сюлейман паша, синът на Орхан Гази, обвинява и окупира византийския град Домужисар с четиридесет войници, по време на кампанията на баща си за завладяване на Румелия. След завземането на други крепости, авангардът от четиридесет войници се връща и прави почивка в Самона, която сега е гръцка територия. Четиридесет воини започват да се борят там и това продължава с часове. Чрез часове на борба се казва, че имената на двамата братя Али и Селим не са успели да се победят.
Години по-късно в деня на Hıdrellez (празник на пролетта), братята започват да се борят отново на ливадите на Ahıköy. Братските борци не успяха да победят другия, въпреки че се бориха цял ден, продължават да се борят в светлината на свещи и фенери през нощта. Те обаче са убити направо. Приятелите им си тръгват, след като ги погребват под смокиня. След много години, когато отидат в една и съща област, виждат силен извор. След това, в памет на починалия, лежащ в земята, те наричат мястото „Kırkpınar“.
В края на Балканските войни и Първата световна война във Вирантекке, който е между Одрин и Мустафапаша Роуд, беше организиран Фестивалът по борба с нефт Къркпинар. След създаването на републиката, фестивалът се организира в окръг Сарайчи на Одрин от 1924 година.
Фестивалите по борба с нефт Kırkpınar бяха организирани от Kırkpınar Ağa (покровители), които поеха разходите за наградите и гостуваха на гости. През 1928 г. обаче патронажът няма кандидати в резултат на общонационалните икономически проблеми и по този начин Kızılay (Червеният полумесец) и Обществото за защита на децата стават отговорни за разходите. От 1946 г. Община Одрин организира историческия фестивал по борба с нефт Къркпинар.